Pewnie twórcy reformy emerytalnej nie uwzględniali tego w swoich założeniach, ale podwyższenie wieku emerytalnego może mieć istotne znaczenie przy dochodzeniu przez agentów/przedstawicieli handlowych świadczenia wyrównawczego.
I wcale nie chodzi o to, że trudniej będzie uzyskać świadczenie z tego względu, że np. agentom będą doradzać prawnicy-staruszkowie, albo że 67-letni listonosze będą gubić pozwy składane przez agentów…
Dłuższa praca
Po prostu – może się zdarzyć, że agent będzie musiał wykonywać umowę agencyjną do 67. roku życia, aby uzyskać prawo do świadczenia wyrównawczego.
Nie żartuję.
Załóżmy, że jesteś agentem – osobą fizyczną, w wieku powiedzmy 63 lat. Odłożyłeś trochę grosza, coraz częściej myślisz o emeryturze, egzotycznych wycieczkach tak pięknie przedstawianych w latach dziewięćdziesiątych w reklamach funduszy emerytalnych… (czy ktoś to jeszcze pamięta…?)
Niestety, jesteś związany umową agencyjną – zawartą na czas nieoznaczony.
Dający zlecenie (Twój „pracodawca”) nie chce pójść Ci na rękę i rozwiązać umowę za porozumieniem stron.
Zastanawiasz się zatem nad złożeniem oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Tutaj jednak pojawia się problem.
Można stracić świadczenie
Z przepisów KC wynika, że wypowiedzenie umowy agencyjnej przez agenta co do zasady odbiera mu prawo do świadczenia wyrównawczego (art. 7644 pkt 2 KC). Jeżeli zatem, ot tak sobie, wypowiesz umowę agencyjną – nie będziesz mógł dochodzić wyrównania.
Napisałem: co do zasady.
W pewnych bowiem sytuacjach mimo dokonanego wypowiedzenia agent zachowuje prawo do świadczenia wyrównawczego.
Sytuacje te wskazuje powołany przepis art. 7644 pkt 2 KC:
Świadczenie wyrównawcze nie przysługuje agentowi, jeżeli:
1) […],
2) agent wypowiedział umowę, chyba że wypowiedzenie jest uzasadnione okolicznościami, za które odpowiada dający zlecenie, albo jest usprawiedliwione wiekiem, ułomnością lub chorobą agenta, a względy słuszności nie pozwalają domagać się od niego dalszego wykonywania czynności agenta,
3) […].
Właśnie: zachowujesz prawo do wyrównania, jeżeli wypowiedzenie jest usprawiedliwione wiekiem.
Jaki wiek?
No dobrze, ale co to ma wspólnego z wiekiem emerytalnym?
Ma bardzo dużo wspólnego.
Mianowicie, przyjmuje się w literaturze prawniczej, że osiągnięcie przez agenta wieku emerytalnego może stanowi usprawiedliwienie wypowiedzenia umowy, co oznacza, że w takiej sytuacji agent zachowuje prawo do świadczenia wyrównawczego.
Jeżeli zatem wiek emerytalny ulegnie podwyższeniu, to może się okazać, że będziesz musiał dłużej wykonywać umowę agencyjną, aby móc dokonać wypowiedzenia usprawiedliwionego swoim wiekiem i tym samym zachować prawo do świadczenia wyrównawczego.
Cóż – egzotyczne wycieczki, sfinansowane dzięki wysokiej emeryturze z ZUS i OFE, będą musiały poczekać…
Photo: Ernst Vikne